שסתום אל חוזר לדודי שמש

התקנת שסתום אל חזורעל פי התקן הישראלי, כל מערכת דוד שמש חייבת לכלול 3 רכיבים שתפקידם הוא שמירה על הבטיחות: שסתום ביטחון המזרים אוטומטית מים מחוץ לדוד במידה וזה מתחמם יותר מכפי שצריך ועלול להתפוצץ אם הלחץ לא ירד; שסתום סגירה המאפשר לנתק את זרם המים הקרים במידה ויש צורך לעשות זאת; ושסתום אל חוזר.

שסתום אל חוזר הוא ברז המופעל כשישנה הפסקת מים כללית, כלומר אם לא מגיעים מים לדוד השסתום נסגר ובכך מונע מהמים שבתוך הדוד "לברוח" אל הצנרת של המים הקרים – דבר שעלול להוביל להתרוקנות הדוד ואף לשריפת המערכת כשמנסים להדליק את הדוד בזמן שהוא ריק ממים.

בנוסף מונע שסתום אל חוזר הגעת מים חמים מדי אל נקודות המים בבית ובכך מגן למשל על מדיח הכלים שאינו מיועד להשתמש במים חמים מדי ועל כן עלול להינזק מהם.

מחירו של שסתום אל חוזר הוא כמה עשרות שקלים בלבד, וגם התקנתו פשוטה מאוד. כאמור מדובר בפריט שהוא חלק בלתי נפרד מכל מערכת סולארית, ועל כן הקפידו לוודא כי דוד השמש שרכשתם אכן מאובזר בשסתום זה, כמו גם בשסתום ביטחון ובשסתום סגירה. בנוסף מומלץ לבצע ביקורת תקופתית (בתדירות של אחת למספר חודשים) כדי לוודא שהשסתומים תקינים – כשאתם רוכשים דוד שמש, בקשו מהמתקין שיסביר לכם כיצד עושים זאת. למידע נוסף - dayandnight.co.il

תיקון דודי שמש

איך לתקן דוד שמשדוד שמש הוא מוצר עמיד למדי שמספק לנו מים חמים לאורך שנים רבות וכמעט ואינו מתקלקל, אולם גם הדוד האיכותי ביותר עלול כמובן להתקלקל. התקלות הנפוצות ביותר הן סתימה של הקולט, נזילה מהצנרת, נזילה מהדוד, גוף חימום שכבר אינו תקין או תרמוסטט שאינו מסוגל יותר למלא את תפקידו.

בחלק מהמקרים הנ"ל התקלה באה לידי ביטוי בכך שפשוט אין מים חמים. במקרים אחרים היעילות של המערכת נפגמת, כשבהדרגה הפגיעה הופכת משמעותית יותר ויותר עד שכבר אי אפשר להתעלם ממנה.

סתימה של הקולט נמנית על הסוג השני של התקלות: דוד השמש ימשיך לעבוד אולם המים לא יהיו חמים באמת. הסיבה לכך היא איכות המים בארץ ובפרט העובדה שהם גורמים להיווצרות אבנית במערכת הסולארית ובכך פוגמים ביעילותה. הפיתרון: הזעקת טכנאי האמון על תיקון דודי שמש שינסה לשטוף את הקולט על מנת להוציא ממנו את האבנית, ואם זה לא יעזור ימליץ על החלפתו. סביר להניח שהוא גם ימליץ על הוספת מגן מפני אבנית על מנת למנוע את הישנות התקלה – וכדאי ליישם את המלצתו זו.

נזילות מים – בין אם מהצנרת ובין אם מהדוד עצמו – נובעות בעיקר מהתיישנות הדוד. גם במקרים אלה יש להזמין טכנאי דודי שמש, שיבחן את מצבו של הדוד באופן כללי ועל פי התרשמותו ימליץ על תיקון או על החלפה. תיקון דודי שמש ישנים (בני 10 ומעלה) לרוב אינו מומלץ.

הסוג האחרון של התקלות הוא פגיעה בגוף החימום (לרוב מאחר שמצטברת עליו אבנית ועל כן הוא מתאמץ יותר ויותר ובסופו של דבר נשרף) או פגיעה בתרמוסטט (החלק שמבטיח פעולה יעילה, שכן אין שום סיבה לחמם את המים ליותר מ- 60 מעלות). במקרים אלה טכנאי דודי שמש פשוט מחליף את החלק הלא תקין.

איתור נזילות

איתור נזילה של מיםאחת הבעיות הנפוצות בכל בית היא נזילת מים. בהרבה מקרים החומרים בהם השתמשו לשפץ או לבנות את הבית אינם מהרמה בגבוהה ביותר וזה מתבטא ברטיבות או נזילות של מים.

הבעיה בנזילת מים היא שלרוב היא נובעת או מחדירה של מים (גשמים) או מנזילות בצנרת ולכן כמעט ואי אפשר לתקן את הבעיה באופן עצמאי אלא חייבים לקרוא לאיש מקצוע.

למי נקרא ומתי?

במידה והנזילה נגרמת מחדירת מי גשם, רוב הסיכויים ששיפוצניק יספיק בכדי לפתור את הבעיה.

במידה ויש בעיות בצנרת – היחידי שיוכל לתקן זאת הוא אינסטלטור, ועדיף מומחה. אינסטלטור מומחה הוא גם אחד שיש לו את המכשירים הטכנולוגיים לאיתור נזילות (פירוט בהמשך).

איזה סוגי צנרת יכולים לגרום לבעיה?

  • צינורת מי שתייה
  • צינורות ביוב
  • צינורות מיזוג אוויר

איך נדע אם יש נזילה בצנרת?

כמובן שאם תראו את את צינור המים שמחובר לאסלה שלכם מתיז לכל כיוון די ברור איפה הבעיה, אבל איך מוצאים פיצוץ בצינור שנמצא ביסודות הבניין, בקיר או ברצפה?

שעון מים

במקרה של צינור מים שהתפוצץ, מה שאתם צריכים לבדוק זה האם השעון מים מסתובב גם לאחר שסגרתם את כל הברזים בבית. וודאו שכל הברזים בבית סגורים וצאו אל שעון המים, אם הוא עדיין מסתובב – יש לכם נזילה.

מצלמה טרמית

הטכנולוגיה היום מאפשר לאינסטלטורים לאתר נזילות בקלות ובמהירות. באמצעות שימוש במצלמה טרמית, האינסטלטור יכול לדעת בדיוק מאיפה הנזילה בתוך זמן קצר מאוד. מה גם שמצלמה טרמית חוסכת פגיעה בקירות או באיזורים השונים בבית והרבה יותר זולה.

למה חשוב לפנות לאינסטלטור במהירות?

אם אתם יודעים או חושדים שיש לכם נזילה, מומלץ לא לבזבז זמן ולהתקשר לאינסטלטור מקצועי שיבוא לבדוק את הדירה. הסיבה היא שלפעמים לא ניתן לראות את הנזילה וזה גורם בעצם לשתי דברים:

  • בזבוז עצום של מים – לפעמים לא ניתן לדעת שיש נזילה במשך חודשים
  • החמרת בנזק – הנזק יהיה הרבה יותר חמור אם הנזילה המשיכה במשך שבועות או חודשים עד שהחלטתם להתקשר לאינסטלטור, אולי אפילו נזק שהיה יכול להמנע לחלוטין. דוגמאות לנזקים: צבע, טיח, חלודה, ריצוף וחיפוי, עובש וכו'.
  • בעיות בריאותיות – עובש וטחב יכולים להיגרם עקב נזילות ואם לא מטופלים בזמן יכולם לגרום לבעיות רפואיות, במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות או בעיות בנשימה.

דודי שמש – סוגים, אחזקה ותיקון

סוגים של דודי שמשבישראל ברוב הבתים מותקנים דודים לחימום מים. לדודים אלו יש 2 סוגים מרכזיים והם דוד שמש ודוד חשמל. כמובן שדוד שמש הרבה יותר נפוץ מדוד חשמל בהתאם לאקלים החם והשמש הרבה בארצינו.

דוד מים חשמלי

דוד חשמל מחמם את המים בעזרת חשמל בלבד ויכול להיות מותקן בכל מקום בבית. המים בדוד חשמל מתחממים ומגיעים הרבה יותר מהר מאשר בדוד שמש מכיוון שעוצמת חשמל רבה מופעלת לחימום המים ואין צורך במעבר המים בצינורות מהגג ועד למקלחת. החסרון הוא שסוג זה אינו משתמש באנרגיה סולארית ואינו מנצל את השמש, במדינה כמו שלנו זה בזבוז שהרי במרבית החודשים יש הרבה שמש חמה שניתן לנצל במקום לבזבז חשמל לחימום המים.

דוד שמש

דוד שמש לעומת זאת מותקן על גגות הבניינים ובעזרת קולטי שמש משתמש בחום השמש לחימום המים. אופציה זו כמובן הרבה יותר חסכונית שכן לא צריך להפעיל ולהשתמש בחשמל מרבית ימות השנה, למעט מספר חודשים (שגם בהם יש הפוגות) בחורף. אופציה נוספת של דוד שמש היא שימוש בחשמל להאצת תהליך החימום. בישראל כאשר נבנים בניינים חדשים (וגם הישנים) הם מחוייבים ע"פ חוק להכין תשתית דודי שמש עקס החסכון הרב שהוא מספק.
ישנו גם יתרון של "אנרגיה ירוקה" בדודי שמש, כאשר כמעט ולא צריך להשתמש בחשמל לחמם מים, הזיהום שיכל היה להיגרם אחרת נחסך.

תחזוק דודי שמש

דודי שמש הם מכשירים מורכבים וצריך לתחזק אותם מידי שנה, התחזוק כולל בדיקה וטיפולים ע"י איש מקצוע – אינסטלטור מומחה שיבדוק שאין נזילות. נזילות הם דוגמא טובה לבעיה שיכולה להיפטר די בקלות אם עולים עליה בזמן, במידה והנזילה לא תטופל לאחר כמה זמן הנזק שיגרם יהיה גדול משמעותית.

אבנית בדוד

דבר נוסף שכדי לבדוק הוא אבנית שנגמרת מהטרמוסטט של הדוד, האבנית שהיה קודם כל לא בריאה לגוף כאשר משתמשים במים במקלחת, גם יכולה להאט את תהליך החימום של הדוד וכאשר המים מתחממים בצורה טבעית דרך השמש או ע"י חשמל החימום יהיה איטי בצורה משמעותית ככל שיש יותר אבנית.

החלפת דודים

במידה והדוד כבר לא מתפקד בצורה טובה, המים מתחממים לאט ונגמרים מהר או לא מתחממים בכלל אין ברירה אלא להזמין טכנאי או אינסטלטור מומחה שיחליף את דוד השמש ומידה ולא ניתן לתקנו. שימו לב שבד"כ למרות שיש אחריות למשך זמן רב על דודי שמש, לרוב שדודים מתקלקלים זה קורה לאחר מספר רב יותר של שנים ולכן האחריות (שבד"כ עומדת על 4-5 שנים לדוד ושנה-שנתיים לגוף חימום) כבר לא תקפה.

לקבלת הצעת מחיר לתיקון דוד שמש הכנסו לאתר של DayAndNight!